Δεν είναι μόνο φίλοι μας τα παιδιά της γειτονιάς μας και του σχολείου. Φίλοι μας είναι και τα βιβλία. Και μπορούμε να πούμε ότι το βιβλίο είναι ο πιο καλός μας φίλος.

Ο φίλος που δε θυμώνει ποτέ, που δε μας παραπονιέται και δε μας εγκαταλείπει ποτέ. Εύκολα αντιλαμβανόμαστε όλοι τη μεγάλη χρησιμότητα του βιβλίου και την υποχρέωσή μας να το έχουμε φίλο μας. Το βιβλίο γεμίζει το μυαλό μας με χρήσιμες γνώσεις. Μας καλλιεργεί τη σκέψη μας και μας κάνει να μπορούμε να καταλαβαίνουμε το καθετί που βλέπουμε γύρω μας. Επίσης, το βιβλίο στηρίζει την πίστη μας στο Θεό και μας καλλιεργεί την αγάπη για την πατρίδα. Μην ξεχνάμε ότι η μελέτη καλών και ωφέλιμων βιβλίων είναι σαν μια συζήτησή μας με φωτισμένους ανθρώπους, που πάντα μας καθοδηγούν και μας οδηγούν στο σωστό δρόμο. Ας γίνουμε, λοιπόν, όλοι φίλοι με το βιβλίο. Ας το έχουμε πάντα κοντά μας σαν αχώριστο σύντροφό μας. Εγώ αγαπάω πολύ τα βιβλία και όταν κάποιος δικός μου με ρωτά τι δώρο θέλω να μου κάνει, του λέω «ένα βιβλίο».

Ειρήνη Καλλέργη Α1