Εργασίες μαθητών και μαθητριών στο πλαίσιο της Γλωσσικής Διδασκαλίας

Γεια σας! Είμαι ο κινηματογράφος! Θέλω να πείσω τα παιδιά να έρχονται σε μένα και να παρακολουθούν ταινίες πιο συχνά. Πιστεύω ότι είμαι ένας καλός τρόπος διασκέδασης, γιατί με τη μεγάλη οθόνη που έχω μπορείς να απολαμβάνεις καλύτερα την ταινία και να νιώθεις κι εσύ σαν ένα μέρος αυτής της ταινίας. Επίσης, είμαι ένας καλός τρόπος να ξεφύγεις από την καθημερινότητά σου και να έρθεις να με δεις με ανθρώπους που αγαπάς. Ακόμα, είμαι ένας καλός τρόπος για να περάσεις ευχάριστα, αλλά και μαθαίνοντας πολλά πράγματα για τη ζωή. Παράλληλα, μπορώ να σε κάνω να θυμώσεις, να χαρείς, να συγκινηθείς, αλλά και να ερωτευτείς με τους ήρωές μου. Επιπλέον, πολλές ταινίες από αυτές που δείχνω είναι βασισμένες σε αληθινά γεγονότα που σε κάνουν να σκεφτείς και να μπεις στη θέση κάποιων ανθρώπων που πίστευες ότι κάνουν λάθος επιλογές. Επίσης, είμαι σίγουρος ότι μαζί μου δε θα βαρεθείς ποτέ, γιατί πάντα θα έχω κάτι καινούριο να σου δείξω και έχεις πολλές επιλογές να διαλέξεις ό,τι είδος ταινίας θες. Να σου πω την αλήθεια, πιστεύω ότι είμαι ο καλύτερος τρόπος για να περάσεις ευχάριστα, αλλά και εποικοδομητικά τον ελεύθερό σου χρόνο. Για όλους τους παραπάνω λόγους είμαι βέβαιος ότι αν ερχόσουν πιο συχνά και με γνώριζες καλύτερα, θα γινόμουν για σένα μια γλυκιά συνήθεια! Τζένη Φλουρή, Α5 Γεια σας! Είμαι ο κινηματογράφος! Θέλω να πείσω τα παιδιά να έρχονται σε μένα και να παρακολουθούν ταινίες μου πιο συχνά. Ο κινηματογράφος σας βοηθάει στο να ψυχαγωγηθείτε, διότι υπάρχουν κωμικές ταινίες! Ακόμα, το εισιτήριο μου είναι φθηνό και μπορούν όλοι να έρθουν να δουν μια ταινία. Αν κάποιου του αρέσουν οι ταινίες τρόμου, μπορεί να έρθει μετά τις 21.00 ? 22.00, διότι δεν με αφήνουν να τις βάζω πιο νωρίς, γιατί είναι λέει ακατάλληλες και αν μπει μέσα στην αίθουσα κάποιο μικρό παιδί, θα τρομάξει! Επίσης, αν υπάρχει κάποιο ερωτευμένο ζευγαράκι, είμαι ο ειδικός. Έρχονται σε μένα, τους βάζω μια ρομαντική ταινία και μετά φεύγουν αγκαλιά και με το χαμόγελο μέχρι τα αυτιά! Κάποιες φορές όμως βλέπω κάποια κορίτσια που φεύγουν θλιμμένα και κλαίγοντας! Εγώ νευριάζω! Νομίζω πως δεν τους άρεσε η ταινία μου, αλλά ένας υπάλληλος μια μέρα μου εξήγησε ότι συγκινούνται με το θέμα της ταινίας και γι ?αυτό κλαίνε! Για όλους αυτούς τους λόγους, μπορείτε να έρχεστε και εσείς στον κινηματογράφο και να παρακολουθείτε τις ταινίες μου! Ααα! Ξέχασα να σας πω ότι τα τελευταία χρόνια έχω βγάλει και γυαλιά 3D! Μαρίνος Τροχαλάκης, Α5 Έχω ονειρευτεί πολλές φορές πώς θα είναι το σχολείο μου, αλλά την τελευταία φορά που το ονειρεύτηκα νομίζω ότι ήταν το ιδανικό σχολείο για μένα. Καταρχάς, το κτίριο θα ήθελα να είναι μεγάλο, ώστε αν είμαστε πολλά άτομα, να μπορούμε να κινούμαστε σε ένα μεγάλο χώρο. Επιπλέον, θα προτιμούσα να υπάρχει μια πολύ μεγάλη αυλή με γήπεδα του ποδοσφαίρου, του μπάσκετ, του βόλεϊ και άλλων αθλημάτων. Επίσης, θα μου άρεσε οι τάξεις να είναι ευρύχωρες με πολλά παράθυρα ώστε να μπαίνει το φως μέσα. Ακόμα, θα ήθελα να υπάρχουν πολλά εργαστήρια, όπως βιολογίας, τεχνολογίας, ξυλουργικής, αγγειοπλαστικής, εικαστικών και άλλων μαθημάτων. Την ώρα της γυμναστικής να μπορούμε να παίζουμε στα γήπεδα ή να υπάρχει μια αίθουσα με όργανα γυμναστικής ή το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε πίσω από το σχολείο μια κλειστή πισίνα που θα μπορούσαμε να κολυμπάμε. Ακόμα, θα ήθελα να υπάρχουν αποδυτήρια για να αλλάζουμε μετά από τη γυμναστική ή από την πισίνα. Έτσι, θα προτιμούσα να είναι το σχολείο που ονειρεύομαι. Αυτό θα ήταν ένα πολύ συναρπαστικό σχολείο που ο κάθε μαθητής θα μπορούσε να μάθει περισσότερα πράγματα από τα δικά μας σχολεία. Π.