Την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2013 τα τμήματα Γ1,Γ2 συνοδευόμενα από την Κα Αθανασιάδου, τον Κο Αμβροσιάδη, την Κα Κουλούρη και την Κα Παναγιωτοπούλου πραγματοποίησαν περιπατητική εκδρομή στο Στρούμπουλα στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής. Ο καιρός βοήθησε για μια επιτυχημένη εκδρομή με εντυπωσιακές εικόνες. Αυτός ο περίπατος που πήγαμε με το σχολείο μας στο Στρούμπουλα ήταν μια τέλεια εμπειρία, γιατί είδαμε νέα μέρη! Εκεί τρέξαμε, περπατήσαμε, φάγαμε και άλλα πολλά. Πάνω στην κορυφή είχε μία εκκλησί, από όπου η θέα ήταν τρομερή και θάλασσας και βουνού! Πιστεύω να το επαναλάβουμε κάπου αλλού, να γνωρίσουμε κι άλλα ωραία μέρη της όμορφης Κρήτης μας! (Βασίλης Δαφέρμος, Γ1) Στην εκδρομή αυτή στο Στρούμπουλα πέρασα τέλεια! Καταρχήν, μου φάνηκε πρωτότυπο. Ακόμα, πρώτη φορά έκανα πεζοπορία. Όλη η διαδρομή ήταν καταπληκτική, είχε απίστευτη θέα. Όλα τα παιδιά ήταν χαρούμενα. Όταν φτάσαμε στην κορυφή, ανακουφίστηκα, προσκύνησα στην εκκλησία. Μάθαμε πολλά πράγματα για τον Στρούμπουλα και τα γύρω βουνά, για το μιτάτο του βοσκού που ήταν πίσω από την εκκλησία. Το κατέβασμα δε με ξετρέλανε, γιατί είδα πάλι τα ίδια πράγματα. Ήταν πιο γρήγορο, αλλά ήταν καλό. Με το λεωφορείο αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα στο δρόμο, αλλά είχαμε καλό οδηγό! Μετά πήγαμε σ' ένα καφενείο. Κομπλέ! Θέλω να ευχαριστήσω τους συνοδούς μας καθηγητές που διοργάνωσαν την εκδρομή και όλα τα παιδιά που συμμετείχαν. (Γιάννης Αρχοντουλάκης, Γ1).