ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ EURONET 50/50 ΚΑΤΑ ΤΑ ΕΤΗ 2009-2012 Στις 26/6/2013 ημερα Πέμπτη πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Καστελάκη του Δήμου Ηρακλείου εκδήλωση με σκοπό την ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας αναφορικά με το νέο ευρωπαικό προγραμμα EURONET 50/50 max ?εξοικονόμησης ενέργειας σε 100 σχολεία και άλλα δημόσια κτίρια της Κρήτης.

Στην εκδήλωση έγινε παρουσίαση της εμπειρίας των τεσσάρων σχολείων που συμμετείχαν στο επιτυχημένο EURONET 50/50

.

Τα σχολεία είναι : 10ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

3ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

2 ο Δημοτικό Σχολείο Αρχανών

40ο Δημοτικό σχολείο Ηρακλείου

Ο περιφερειάρχης κος Σταύρος Αρναουτάκης παρευρέθηκε στην εκδήλωσηόπουανακοίνωσε ότι τα παραπάνω σχολείαπρώτευσαν ανάμεσα στα υπόλοιπα Ευρωπαϊκα Σχολεία που συμμετείχαν στο πρόγραμμα , συνεχάρη τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές και απένειμε αναμνηστική πλακέτα ?βραβείο

σε κάθε σχολείο.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΕURONET 50/50

H αξιολόγηση του προγράμματος χωρίς αμφιβολία κρίνεται θετική.

Επιτεύχθηκαν οι στόχοι του προγράμματος που είχαν τεθεί εξ αρχής με παράπλευρα οφέλη για το περιβάλλον το σχολείο και τους μαθητές.

Οι μαθητές ανέπτυξαν πνεύμα συνεργασίας μεταξύ τους και μεταξύ των υπόλοιπων μελών της σχολικής μονάδας.,μιας και το πρόγραμμα διεκπεραιώθηκε κατά το μεγαλύτερό του μέρος εντός του σχολείου.

Μέσα από τις δραστηριότητες στα πλαίσια του προγράμματος αναδείχτηκαν ιδιαίτερες δεξιότητες και ταλέντα των μαθητών και αποκτήθηκαν γνώσεις και εμπειρίες πολύτιμες για το υπόλοιπο της ζωής τους.

Καλό θα ήταν λοιπόν το παραπάνω πρόγραμμα να συνεχίσει να εφαρμόζεται στο σχολείο μας και για τα επόμενα χρόνια, κάτι που το πρότειναν τα ίδια τα παιδιά.

Οι συντονιστές του προγράμματος

Λάππα Όλγα