11-09-2016 Δημιουργήθηκε η νέα σύνθεση της ψηφιακής ομάδας 10ο ΜΑΤΙ αποτελούμενη από 33 μαθητές όλων των τάξεων.

27-11-2016 με 1-12-16 επισκέφτηκαν την Αυστρία ο καθηγητής Αλέξης Τζωρμπατζάκης και η καθηγήτρια Αλίκη Ανδρεάδου.

13-01-2017 Έγινε η επιλογή των μαθητών που θα συμμετέχουν στο πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών με την Ισπανία.

02-02-2017 Επίσκεψη στην έκθεση σκίτσων του Μιχάλη Κουντούρη με θέμα το προσφυγικό ζήτημα. Έπειτα παρευρεθήκαμε στον Κοινωνικό Χώρο του Ιδρύματος Ηρακλείου.

Ηράκλειο, 19-9-2019

Σήμερα ξεκινήσαμε το νέο πρόγραμμα Erasmus+!!! ?Είναι ένα καινούργιο πρόγραμμα το οποίο δημιουργήθηκε φέτος και θα διαρκέσει μέχρι τον ?Αύγουστο του 2021. Είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι και χαρούμενοι που συμμετέχουμε σε αυτό το πρόγραμμα!!! Θα φιλοξενήσουμε παιδιά από την Πορτογαλία, τη Πολωνία και τη Μάλτα. Θα είναι φανταστικά!!! Μαζευτήκαμε και οι καθηγητές μας ενημέρωσαν για το πρόγραμμα το οποίο ξεκινούσε. Είχαμε μαζευτεί αρκετά παιδιά...

Δεκέμβριος- Φεβρουάριος 2017-18 Παραγωγή ντοκιμαντέρ σχετικά με την ομάδα μας, 10ο Μάτι

Μέσα στα πλαίσια της κινηματογραφίας δημιουργήσαμε ένα ντοκιμαντέρ βασισμένο στην ιστορία της ομάδας μας, με σκοπό τα παιδιά να έρθουν πιο κοντά στην κάμερα  και να γνωρίσουν την τέχνη της φωτογραφίας και των συνεντεύξεων. Καλέσαμε παλιά μέλη της ομάδας, μαθητές και καθηγητές, όπου μοιράστηκαν μαζί μας τις εμπειρίες τους από το 10ο Μάτι, δίνοντας επίσης την γνώμη τους για την συνέχεια του προγράμματος.

Τη μοναδική εμπειρία της κρητικής φιλοξενίας και της γνωριμίας με τον κρητικό πολιτισμό  θα έχουν την ευκαιρία  ν?απολαύσουν για περίπου μια εβδομάδα  μαθητές και καθηγητές από την Αυστρία, την Ιταλία, την Ισπανία και την Πορτογαλία που θα φιλοξενηθούν από το 10ο Γυμνάσιο Ηρακλείου, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ KA2.

logo.pngΤο προσφυγικό μέσα απ? τη ματιά των μαθητών μας.eu_flag_co_funded_pos_[rgb]_right.jpg

Μαθητές 5 ευρωπαϊκών χωρών συνεργάζονται για την δημιουργία ταινιών  μικρού μήκους που θίγουν το επίκαιρο  αυτό ζήτημα.

To 10o Γυμνάσιο, συνεχίζει για δεύτερη χρονιά την υλοποίηση του προγράμματος « Me &EU» στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+KA2.