Με αφορμή την πανελλήνια ημέρα για τον σχολικό εκφοβισμό, Δευτέρα 06 Μαρτίου , διοργανώθηκε στον χώρο του σχολείου μας βιωματικό σεμινάριο με θέμα : ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ. Εθελοντές ψυχολόγοι του Ιατροπαιδαγωγικού κέντρου του Βενιζελίου με συντονιστές τον ψυχολόγο κ. Τζουανάκη Ι. και την παιδοψυχίατρο κ.Λουλακάκη Ν. συνεργάστηκαν με ομάδες μαθητών της Γ γυμνασίου.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις έννοιες της διαφορετικότητας, τη σημασία του σεβασμού της προσωπικότητας του ατόμου , την αποδοχή και τη συμπερίληψη όλων όσων βρίσκονται γύρω τους. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και με τη συνδρομή των εθελοντών ψυχολόγων μελέτησαν περιπτώσεις σχολικού εκφοβισμού , εκφράζοντας τις ανησυχίες τους και τους προβληματισμούς τους. Οι μαθητές λαμβάνοντας τον λόγο ανέδειξαν την επιθυμία τους να κοινωνήσουν τις αγωνίες τους αλλά και να λάβουν απαντήσεις σε όσα τους απασχολούν. Και το συμπέρασμα; Η Διαφορετικότητα είναι όμορφη και κανείς δεν είναι μόνος αλλά μοναδικός..